Jaunrades un uzņēmējspējas attīstība pirmsskolā
Synopsis
Ņemot vērā straujo mūsdienu ekonomisko un tehnoloģisko attīstību, arvien lielāka nozīme tiek piešķirta radošām un inovatīvām idejām ar pievienoto vērtību, kas pilnvērtīgi risina tos izaicinājumus, ar kuriem saskaras sabiedrība. Tiek aktualizēti arī ilgtspējīgi risinājumi, kas vērsti uz nākotnes sabiedrības vajadzībām. Izglītības sistēma veido vidi, kurā tiek sagatavoti nākotnes sabiedrības dalībnieki. Šī iemesla dēļ jau no agrīna vecuma ir nepieciešams attīstīt, nostiprināt un integrēt mācību procesā tādas prasmes, kas palīdz izpausties jaunradei un uzņēmējspējai, tādējādi nodrošinot pamatīgu un visaptverošu šo prasmju attīstību.
Darba pirmajā daļā ir izpētīti jaunradi un uzņēmējspēju raksturojošie aspekti; faktori, kas ietekmē jaunrades un uzņēmējspējas attīstību pirmsskolā (pedagoga loma, vide, metodes un paņēmieni pedagoģiskajā procesā); definēta pirmsskolas bērna jaunrade un uzņēmējspēja, apzināta jēdziena struktūra, vērtēšanas kritēriji un rādītāji, noteikti pirmsskolas bērna jaunrades un uzņēmējspējas līmeņi, analizēta pedagoģisko pieeju mijiedarbība pirmsskolā. Sīkāk tiek apskatīta rotaļdarbība jaunrades un uzņēmējspējas attīstībai un raksturots modelis bērna jaunrades un uzņēmējspējas attīstībai.
Otrajā daļā ir sniegts ieskats pētījuma metodoloģijā par pedagogu pieredzi jaunrades un uzņēmējspējas attīstības procesā pirmsskolā, analizēti pedagogu anketēšanas rezultāti, kā arī izstrādātā bērna jaunrades un uzņēmējspējas attīstības modeļa aprobācijas rezultāti. Grāmata paredzēta esošajiem un topošajiem pirmsskolas skolotājiem un tiem, kas ikdienā saskaras ar pirmsskolas pedagoģiskā procesa organizēšanu bērnu jaunrades un uzņēmējspējas attīstībai.